• Viete, že porucha farbocitu Vás oberá o užívanie farebnosti sveta?

  • Viete o tom, že na svete žije viac ako 200 miliónov osôb s poruchou farbocitu?

  • Viete, že porucha farbocitu Vás môže vylúčiť z viac ako sto povolaní?

Deviatim osobám, ktoré už rok používajú korekčné okuliare, sme položili nasledovné otázky:

1. Používate pravidelne korekčné okuliare?
2. Ak ich používate, aký máte názor na ich užitočnosť?
3. Ak ich nepoužívate, tak prečo?

Odpovede uvádzame v doslovnom znení.
Sú nasledovné:

1. J.I., 44 ročný muž s deuteránovou poruchou farbocitu
Korekčné okuliare som si kúpil v januári 2017. Používam ich systematicky najmä v kine a pri pozeraní televízie. Pri riadení automobilu ich nezvyknem nosiť. Farby vidím živšie. Potreboval by som aj okuliare na čítanie s korekčnými šošovkami. Objednám si ich.

2. C.S., 30 ročný muž s deuteránovou poruchou farbocitu
Okuliare s korekčnými šošovkami som si zaopatril v januári roku 2016. Som s nimi spokojný. Ukončil som druhostupňovú lekársku atestáciu a získal som vodičský preukaz. Do vodičského oprávnenia mi zapísali „s použitím korekčných okuliarov spôsobilý“. Vyšetrujúci lekár bol zvedavý na okuliare – počul o nich, ale ešte ich nevidel. Mám trošku problém so zafarbením šošovky pre občasné poznámky kolegov. Nepoužívam ich nepretržite.

3. S.J., 53 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
4. februára 2017 som si objednal korekčné okuliare a od vtedy ich trvalo používam. Bol som na zrakovej kontrole u závodného lekára, kde som na vyšetrení úspešne obstál. Nový závodný lekár tiež prijal použitie okuliarov počas výkonu práce, lebo som všetky testy bezchybne vyriešil. Som veľmi šťastný, že som si vyriešil môj zrakový problém, lebo som mal ohrozené zamestnanie.

4. Č.Ď., 50 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Okuliare vlastním od 4. februára 2017. Využívam ich najmä pri práci s počítačom. Pri vedení motorového vozidla ich nepoužívam.

5. S.F., 29 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Okuliare mám asi jeden rok. Používam ich najmä ako neprofesionálny vodič. Majú veľmi pozitívne účinky. Zvýrazňujú červené a žlté farby. Zvyšujú pozornosť, lebo z väčšej vzdialenosti rozlišujem signálne svetlá semaforov a vozidiel. Zo začiatku najmä za pološera a v zime ma rozbolela hlava. Od vtedy ich používam len za dobrej viditeľnosti.

6. A.S., 19 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Okuliare vlastním od 25. apríla 2015. Dnes som poslucháčom vysokej školy s elektrotechnickým zameraním. Trvalo ich nenosím, ale na skúšky si ich vždy vezmem.

7. P.J., 21 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Od marca roku 2014 som so systematickým používaním okuliarov spokojný, ale necítim sa 100%-ný, hoci mi okuliare veľmi pomáhajú.

8. T.Z., 32 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Okuliare mám od marca 2016. Používam ich na vedenie motorového vozidla. Rok potom som na vodičskej skúške pri rozširovaní vodičského preukazu test farbocitu úspešne ustál. Pri nočnom riadení okuliare zmierňujú mieru oslnenia.

9. L.B., 27 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Od 22. apríla 2017 vlastním korekčné okuliare. Nosím ich len zriedka. Chcel by som byť profesionálnym civilným pilotom, ale neverím, že sa mi to podarí. Ani s okuliarami nie.

10. T.P., 25 ročný muž, deuteránová porucha farbocitu
Korekčné okuliare som prevzal 25.3.2018. Som študentom stavebného inžinierstva. Okuliare používam hlavne pri práci s počítačom. Vidím omnoho viac farieb.

Prosíme Vás, ak ste aj Vy vlastníkom korekčných okuliarov, napíšte nám Vaše skúsenosti.

Ďakujeme