PDF Print E-mail

Deviatim osob├ím, ktor├ę u┼ż rok pou┼ż├şvaj├║ korek─Źn├ę okuliare, sme polo┼żili nasledovn├ę ot├ízky:

1. Pou┼ż├şvate pravidelne korek─Źn├ę okuliare?
2. Ak ich pou┼ż├şvate, ak├Ż m├íte n├ízor na ich u┼żito─Źnos┼ą?
3. Ak ich nepou┼ż├şvate, tak pre─Źo?

Odpovede uv├ídzame v┬ádoslovnom znen├ş.
S├║ nasledovn├ę:

1. J.I., 44 ro─Źn├Ż mu┼ż s┬ádeuter├ínovou poruchou farbocitu
Korek─Źn├ę okuliare som si k├║pil v┬ájanu├íri 2005. Pou┼ż├şvam ich systematicky najm├Ą v┬ákine a┬ápri pozeran├ş telev├şzie. Pri riaden├ş automobilu ich nezvyknem nosi┼ą. Farby vid├şm ┼żiv┼íie. Potreboval by som aj okuliare na ─Ź├ştanie s┬ákorek─Źn├Żmi ┼ío┼íovkami. Objedn├ím si ich.

2. C.S., 30 ro─Źn├Ż mu┼ż s┬ádeuter├ínovou poruchou farbocitu
Okuliare s┬ákorek─Źn├Żmi ┼ío┼íovkami som si zaopatril v┬ájanu├íri roku 2005. Som s┬ánimi spokojn├Ż. Ukon─Źil som druhostup┼łov├║ lek├írsku atest├íciu a┬áz├şskal som vodi─Źsk├Ż preukaz. Do vodi─Źsk├ęho opr├ívnenia mi zap├şsali ÔÇ×s pou┼żit├şm korek─Źn├Żch okuliarov sp├┤sobil├ŻÔÇť. Vy┼íetruj├║ci lek├ír bol zvedav├Ż na okuliare ÔÇô po─Źul o┬ánich, ale e┼íte ich nevidel. M├ím tro┼íku probl├ęm so zafarben├şm ┼ío┼íovky pre ob─Źasn├ę pozn├ímky kolegov. Nepou┼ż├şvam ich nepretr┼żite.

3. S.J., 53 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
4. febru├íra 2005 som si┬áobjednal korek─Źn├ę okuliare a┬áod vtedy ich trvalo pou┼ż├şvam. Bol som na zrakovej kontrole u┬áz├ívodn├ęho lek├íra, kde som na vy┼íetren├ş ├║spe┼íne obst├íl. Nov├Ż z├ívodn├Ż lek├ír tie┼ż prijal pou┼żitie okuliarov po─Źas v├Żkonu pr├íce, lebo som v┼íetky testy bezchybne vyrie┼íil. Som ve─żmi ┼í┼ąastn├Ż, ┼że som si vyrie┼íil m├┤j zrakov├Ż probl├ęm, lebo som mal ohrozen├ę zamestnanie.

4. ─î.─Ä., 50 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Okuliare vlastn├şm od 4. febru├íra 2005. Vyu┼ż├şvam ich najm├Ą pri pr├íci s┬ápo─Ź├şta─Źom. Pri veden├ş motorov├ęho vozidla ich nepou┼ż├şvam.

5. S.F., 29 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Okuliare m├ím asi jeden rok. Pou┼ż├şvam ich najm├Ą ako neprofesion├ílny vodi─Ź. Maj├║ ve─żmi pozit├şvne ├║─Źinky. Zv├Żraz┼łuj├║ ─Źerven├ę a ┼żlt├ę farby. Zvy┼íuj├║ pozornos┼ą, lebo z┬áv├Ą─Ź┼íej vzdialenosti rozli┼íujem sign├ílne svetl├í semaforov a┬ávozidiel. Zo za─Źiatku najm├Ą za polo┼íera a┬áv┬ázime ma rozbolela hlava. Od vtedy ich pou┼ż├şvam len za dobrej vidite─żnosti.

6. A.S., 19 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Okuliare vlastn├şm od 25. apr├şla 2005. Dnes som posluch├í─Źom vysokej ┼íkoly s┬áelektrotechnick├Żm zameran├şm. Trvalo ich nenos├şm, ale na sk├║┼íky si ich v┼żdy vezmem.

7. P.J., 21 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Od marca roku 2005 som so systematick├Żm pou┼ż├şvan├şm okuliarov spokojn├Ż, ale nec├ştim sa 100%-n├Ż, hoci mi okuliare ve─żmi pom├íhaj├║.

8. T.Z., 32 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Okuliare m├ím od marca 2005. Pou┼ż├şvam ich na vedenie motorov├ęho vozidla. Rok potom som na vodi─Źskej sk├║┼íke pri roz┼íirovan├ş vodi─Źsk├ęho preukazu test farbocitu ├║spe┼íne ust├íl. Pri no─Źnom riaden├ş okuliare zmier┼łuj├║ mieru oslnenia.

9. L.B., 27 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Od 22. apr├şla 2005 vlastn├şm korek─Źn├ę okuliare. Nos├şm ich len zriedka. Chcel by som by┼ą profesion├ílnym civiln├Żm pilotom, ale never├şm, ┼że sa mi to podar├ş. Ani s┬áokuliarami nie.

10. T.P., 25 ro─Źn├Ż mu┼ż, deuter├ínov├í porucha farbocitu
Korek─Źn├ę okuliare som prevzal 25.4.2005. Som ┼ítudentom stavebn├ęho in┼żinierstva. Okuliare pou┼ż├şvam hlavne pri pr├íci s┬ápo─Ź├şta─Źom. Vid├şm omnoho viac farieb.

Pros├şme V├ís, ak ste aj Vy vlastn├şkom korek─Źn├Żch okuliarov, nap├ş┼íte n├ím Va┼íe sk├║senosti.

─Äakujeme