PDF Print E-mail

─îo by mal pacient o korek─Źn├Żch okuliarov├Żch ┼ío┼íovk├ích bezpodmiene─Źne vedie┼ą

Pod─ża klinick├Żch vy┼íetren├ş poskytuj├║ ┼ío┼íovky 90%-n├║ n├ípravu farebn├ęho videnia. Zlep┼íenie mo┼żno dobre vidie┼ą pri objekt├şvnych testoch, no nie v┼íetci pacienti hodnotia ├║─Źinok ako jednozna─Źne pozit├şvny:

1. Farby sa menia

V├Ą─Ź┼íina z nich s├şce pozoruje, ┼że vidia svet farebnej┼í├ş, ale zmenu nau─Źen├ęho videnia farieb (na ktor├ę s├║ zvyknut├ş) hodnotia sk├┤r ako ru┼íiv├║, ne┼ż u┼żito─Źn├║, preto na z├íklade prv├Żch dojmov nechc├║ nosi┼ą okuliare. Je to ale v┼íeobecne zn├ímy ├║kaz, ┼że sa na┼íe o─Źi vo ve─żkej miere vedia r├Żchlej alebo pomalej zmene okolia prisp├┤sobi┼ą takisto r├Żchlo alebo pomaly. Obzvl├í┼í┼ą zrejm├ę je to vtedy, ke─Ć z vonka (denn├ę svetlo) vojdeme do izby, kde iba je umel├ę svetlo. Najsk├┤r vid├şme v┼íetko ru┼żovo, preto┼że umel├ę svetlo obsahuje ve─ża ─Źerven├Żch, ale len m├ílo modr├Żch komponentov. Po p├ír min├║tach vid├şme v┼íetko op├Ą┼ą v origin├íli, preto┼że farebn├í prisp├┤sobivos┼ą na┼íich o─Ź├ş vyrovn├í tieto rozdiely. Tento fenom├ęn sa naz├Żva farebn├í kon┼ítantnos┼ą.

─Äal┼í├şm pr├şkladom na to je situ├ícia ─Źloveka po oper├ícii ┼íed├ęho z├íkalu. Pacient vid├ş v┼íetko v silnom modrom t├│ne. Tento fenom├ęn nast├íva t├Żm, ┼że si jeho o─Źi zvykli na zmenu o─Źn├Żch ┼ío┼íoviek na ┼żlto-hned├ę. V niektor├Żch pr├şpadoch potrebuj├║ o─Źi a┼ż dva mesiace na to, aby si zvykli na nov├ę okolnosti a vn├şmali farby op├Ą┼ą tak├ę, ak├ę naozaj s├║. Pr├íve to sa deje pri okuliaroch koriguj├║cich farebn├ę videnie, o─Źi si musia na sfarben├ę skl├í zvykn├║┼ą. Priebeh zvykania si (adapt├ície farieb) je u mlad├Żch ─żud├ş krat┼í├ş ako pri star┼í├şch, pri okuliaroch so strednou intenzitou je to p├ír min├║t, pri silnej┼í├şch okuliaroch len nieko─żko dn├ş.

Proces adapt├ície na farby je d├┤le┼żitou ─Źas┼ąou mechanizmu p├┤sobenia Colorlite ┼ío┼íoviek. N├íprava videnia farieb dosahuje svoj ├║─Źinok a┼ż po tom, ─Źo sa uskuto─Źnila farebn├í adapt├ícia. Preto nemo┼żno testova┼ą v├Żsledok ihne─Ć po prvom vysk├║┼ían├ş okuliarov, ale mus├ş by┼ą ponechan├Ż dostatok ─Źasu na adapt├íciu. Farebn├║ adapt├íciu mo┼żno ur├Żchli┼ą siln├Żm bielym svetlom.
?

2. Stupe┼ł zlep┼íenia

Niekedy sa st├íva, ┼że stupe┼ł zlep┼íenia sa nezd├í by┼ą dostato─Źn├Ż a ─Źlovek sa p├Żta, ─Źi sa mu oplat├ş okuliare si k├║pi┼ą a nosi┼ą ich.┬á

Malo by by┼ą ale jasn├ę, ┼że n├íprava nikdy nie je 100%-n├í. Je to podobn├ę ako amputovan├í noha, ktor├í je nahraden├í modernou prot├ęzou. ÔÇťNov├íÔÇŁ noha m├┤┼że pom├┤c┼ą znovu vies┼ą norm├ílny ┼żivot, ale ─żudsk├║ nohu nevie nahradi┼ą ├║plne. Tak isto je to s okuliarami, pom├íhaj├║ n├ím v┼íetko op├Ą┼ą vidie┼ą, ale napriek tomu nenahradia dve zdrav├ę o─Źi dokonale.┬á

 

   
pred                                                                po
Stupe┼ł zlep┼íenia

?

3. U─Źenie

K ├║spe┼ínej n├íprave patr├ş aj u─Źenie. Tak ako sa ─żudia musia (znovu) u─Źi┼ą chodi┼ą s prot├ęzou, alebo ako sa u─Źia vidie┼ą so siln├Żmi okuliarmi, tak sa treba aj s Colorlite okuliarmi znova nau─Źi┼ą farebne vidie┼ą. Colorlite okuliare s├║ v prvom rade ur─Źen├ę na zlep┼íenie schopnosti rozli┼íovania farieb (rozpozn├ívanie jemn├Żch farebn├Żch t├│nov). Identifik├ícia farieb (schopnos┼ą pomenova┼ą / rozpozna┼ą farby) je v├Żsledkom procesu u─Źenia sa. U─Ź├şme sa to po─Źas detstva, z├írove┼ł sa u─Ź├şme rozpr├íva┼ą, a s okuliarmi korek─Źn├Żmi farieb sa to treba nau─Źi┼ą znova. Samozrejme ide u─Źenie mlad├Żm r├Żchlej┼íie ako star├Żm.
?

4. Okuliare s├║ farebn├ę

To, ┼że s├║ okuliare farebn├ę, niektor├Żch ru┼í├ş. Je to ale v├Żsledkom technol├│gie. Okuliare menia farbu svetla dopadaj├║ceho do o─Ź├ş tak├Żm sp├┤sobom, ako id├║ farebn├ę vzruchy z o─Ź├ş do mozgu; maj├║ by┼ą tak├ę, ako keby boli prij├şman├ę o─Źami norm├ílne vidiaceho. Okuliare pohlcuj├║ ne┼żelan├ę ─Źasti svetla a prep├║┼í┼ąaj├║ iba potrebn├ę ─Źasti. Ak by okuliare neboli farebn├ę, neboli by vhodn├ę na korekciu farebn├ęho videnia.
?

5. Okuliare uberaj├║ zo svetla

Niektor├ş sa ob├ívaj├║, ┼że kv├┤li farby pohlcuj├║cemu ├║─Źinku okuliarov bud├║ hor┼íie vidie┼ą. Schopnos┼ą prep├║┼í┼ąania farieb Colorlite okuliarov je v priemere 40%. Je to tak├ę jemn├ę p├┤sobenie na o─Źi, ┼że to takmer nec├şti┼ą. O─Źi s├║ toti┼ż prisp├┤soben├ę na kompenz├íciu viac ako tis├şc zmien intenzity farieb, ke─Ć rozpozn├ívanie farieb funguje ├║plne. Bled├ę slne─Źn├ę okuliare prep├║┼í┼ąaj├║ 5-10 % svetla, tmav├ę iba 1-2% svetla.

Pri umelom osvetlen├ş (v izbe, pred telev├şzorom) je k dispoz├şcii dostatok svetla, v tomto ─Źase mo┼żno okuliare k─żudne pou┼ż├şva┼ą. Ale ve─Źer, ke─Ć je svetlo redukovan├ę, by sa tieto okuliare nemali nosi┼ą.
?

6. Oficiálna atestácia

├Ürady e┼íte nevydali ofici├ílnu atest├íciu nosite─żom korek─Źn├Żch okuliarov, m├┤┼że to trva┼ą e┼íte nieko─żko rokov, s├║ v┼íak registrovan├ę ┼át├ítnym ├║radom pre kontrolu lie─Źiv. Z in├ęho poh─żadu nosenie korek─Źn├Żch okuliarov pri najrozli─Źnej┼í├şch povolaniach nie je zak├ízan├ę, a pom├íhaj├║ farboslep├Żm v ka┼żdodennom ┼żivote, kde je potrebn├ę rozli┼íova┼ą farby, pri ich pr├íci a zlep┼íuj├║ ich ┼żivotn├║ ├║rove┼ł.
?

7. Rady k zarámovaniu

Pri v├Żbere okuliarov├Żch r├ímov treba dba┼ą na to, ┼że ├║─Źinok korek─Źn├Żch okuliarov je zna─Źne zhor┼íen├Ż, ke─Ć je r├ím pr├şli┼í mal├Ż a pacient sa potom pozer├í ponad ne alebo ved─ża nich. Pri v├Żbere spr├ívnych r├ímov treba kr├║ti┼ą o─Źami a zisti┼ą, ─Źi vid├ş dostato─Źne ve─żk├║ plochu.┬á
?

8. Rady k zaobchádzaniu  

├Ü─Źinok okuliarov je zjavn├Ż v prvom rade po─Źas ich nosenia. Farboslepos┼ą nie je vylie─Źen├í, ale korigovan├í. Meran├şm vieme dok├íza┼ą, ┼że v├Żsledok n├ípravy sa nosen├şm okuliarov postupne zlep┼íuje. D├┤vod je nasledovn├Ż:

Okuliare pom├íhaj├║ na┼íim o─Źiam pri vn├şman├ş farieb, to umo┼ż┼łuje n├í┼ímu mozgu vykona┼ą proces v├Żu─Źby tak, ┼że dodato─Źn├ę z├şskan├ę inform├ície vieme spracova┼ą norm├ílnym, napraven├Żm farebn├Żm viden├şm. ─î├şm viac okuliare nos├şme, t├Żm m├íme lep┼íie v├Żsledky n├ípravy.

Ak je to mo┼żn├ę, je vhodn├ę nosi┼ą korek─Źn├ę okuliare aj pri pr├íci, aj pri aktivit├ích vo vo─żnom ─Źase, pri ┼íporte, z├íbave. Je ve─żmi u┼żito─Źn├ę cvi─Źi┼ą po─Źas nosenia okuliarov rozpozn├ívanie a pomenovanie farieb.
?

9. Zaobch├ídzanie, ─Źistenie

Va┼íe korek─Źn├ę okuliare napr├ívaj├║ce farebn├ę videnie prispievaj├║ k tomu, ┼że ste schopn├ş vidie┼ą svet farebnej┼íie a detailnej┼íie. Redukuj├║ mno┼żstvo nepr├şjemnost├ş, v prvom rade farebn├║ slabinu. Ak chcete zachova┼ą kvalitu okuliarov na dlh├Ż ─Źas, dodr┼żiavajte nasledovn├ę rady:

a.┬á Z├íkladn├Ż materi├íl okuliarov je z modern├ęho plastu, preto je ┼ío┼íovka u┼ż┼íia a ten┼íia, ako ke─Ć by bola vyroben├í zo skla. Okuliare z plastu s├║ ale na ┼íkrabance citlivej┼íie ne┼ż sklo. Preto nikdy nepokladajte okuliare dolu krehkou plochou, ale v┼żdy r├ímom dolu.
b.┬á ┼áo┼íovky ne─Źistite na sucho, ale pod te─Ź├║cou vodou a tekut├Żm ─Źistiacim prostriedkom. Po opl├íchnut├ş neutierajte ┼ío┼íovky papierovou vreckovkou, ale viackr├ít vypranou jemnou handri─Źkou, alebo ┼ípeci├ílnou handri─Źkou od optika.
c.┬á Ke─Ć vklad├íte okuliare do ta┼íky, pou┼ż├şvajte obal na okuliare.
?

10. Sk├║senosti

Ak po─Źas pou┼ż├şvania okuliarov zist├şte nie─Źo nezvy─Źajn├ę, ru┼íiv├ę alebo zauj├şmav├ę, pros├şm ozvite sa n├ím!

?

 

 

_uacct = "UA-384378-1"; urchinTracker();